MIdtown Hotel
2007 yılında hizmete giren Midtown Hotel’de, 80 Oda ve 24-110 kişi kapasiteli 4 adet toplantı salonu, Türk ve Dünya mutfaklarından örneklerin sunulduğu, mutfağında ödüllü aşçıların yemek yaptığı 1 restaurantı ve 1 café hizmet veriyor.
Haberdar Ol

Newsletter almak için kayıt olun

NEDEN MIDTOWN HOTEL?
0

Valentine’s Day is Totally Different in Midtown!

Posted 10 Şubat 2017 / By MidtownHotelBlog / Genel

The most romantic, most loving and reddest day of the year is finally at hand! Valentine’s Day has become so important that there are relationships that have finished because of it. Be careful! :)

Yılın en romantik, en sevgi dolu, en kırmızı günü geldi çattı! Sevgililer Günü, o kadar önemli bir hale geldi ki bu yüzden biten ilişkiler bile var. Aman dikkat! :)

Simple-Valentines-Day-Wallpapers-1024x576-1024x576

There are numerous different stories about the origins of this special day. Since the Ancient Greece, February is related to love; reportedly, the marriage of Zeus and Hera was celebrated in this month in those times. However, Valentine’s Day celebrated in our times is generally associated with the Catholic saint St. Valentine. February 14 is known as the day when Saint Valentine passed away.

Bu özel günün ortaya çıkışı ile ilgili olarak birçok farklı rivayet var. Şubat ayı Antik Yunan’dan beri sevgi ile ilişkisi olan bir ay, o dönemde Zeus ve Hera’nın evlilikleri bu aylarda kutlanırmış. Ancak günümüzde kutlanan sevgililer günü genelde katolik aziz St. Valentine ile ilişkilendiriliyor. 14 Şubat günü de Aziz Valentine’ın vefat ettiği gün olarak biliniyor.

Cheerful couple in a restaurant with glasses of red wine

Today, when it is Valentine’s Day, the hearts, roses, greeting cards and obviously romanticism come to mind. In order that you can celebrate this special day with enthusiasm and happiness, the slightest details have been considered in Midtown Hotel. You can have a romantic dinner in More Restaurant with your sweetheart, or change your routine a little on Valentine’s Day by staying in our hotel.

Günümüze gelindiğinde ise Sevgililer Günü denince artık akıllara kalpler, güller, kutlama kartları ve tabii ki romantizm geliyor. Bu özel günü çoşku ve mutlulukla kutlayabilmeniz için Midtown Hotel’de en ince detaylar düşünüldü. Sevgilinizle More Restaurant’da romantik bir akşam yemeği yiyebilir ya da otelimizde konaklayarak Sevgililer Günü’nde rutininizi biraz değiştirebilirsiniz.