MIdtown Hotel
2007 yılında hizmete giren Midtown Hotel’de, 80 Oda ve 24-110 kişi kapasiteli 4 adet toplantı salonu, Türk ve Dünya mutfaklarından örneklerin sunulduğu, mutfağında ödüllü aşçıların yemek yaptığı 1 restaurantı ve 1 café hizmet veriyor.
Haberdar Ol

Newsletter almak için kayıt olun

NEDEN MIDTOWN HOTEL?
0

5 Addresses for Ice Skating Pleasure in Istanbul

Posted 13 Ocak 2017 / By MidtownHotelBlog / Genel

Istanbul’s winter is as beautiful as her summer. When it gets cold and snowflakes fall, one misses winter sports more, unavoidably. Fortunately, there are many places to go in the city for the lovers of winter sports. We have compiled several points for you, which are extremely easy to access from Midtown Hotel located just next to Taksim Subway Station and shared taxis.

İstanbul’un yazı kadar kışı da güzel. Havalar soğuyup yerlere karlar düştüğünde insan ister istemez kış sporlarını daha çok özlüyor. Neyse ki kış sporlarını sevenler için şehirde gidilebilecek birçok yer var. Taksim Metro İstasyonu’nun ve dolmuşların yanıbaşında yer alan Midtown Hotel’den ulaşımı son derece kolay olan bazı noktaları sizler için derledik.

1. Uniq Winter Tales

Implemented with the slogan of “Winter has never been so much fun”, UNIQ “Winter Tales”, the largest outdoor ice rink of Turkey brings the ice-skating fans together in Maslak from 10:00 a.m. to 10:00 p.m.

“Kış hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı” sloganıyla hayata geçen Türkiye’nin en büyük açık hava buz pisti UNIQ “Winter Tales” sabah 10’dan akşam 10’a buz pateni severleri Maslak’ta buluşturuyor.

uniq

2. Akmerkez

Located in front of the main entrance of Akmerkez of Etiler, “Frozen Land” is the newest rink on the list. Frozen Land serves those who want to feel the pleasure of outdoor ice-skating from 11:00 a.m. to 9:00 p.m. every day.

Listenin en yeni buz pisti, Etiler’de Akmerkez ana girişinin önünde yer alan “Frozen Land”. Açık havada buz pateni keyfi yaşamak isteyenler için Frozen Land haftanın her günü 11.00 – 21.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

650x344-dostlar-buz-pateni-pistinde-gorsun-1481916788718

3. Suadiye Vakko

Suadiye Vakko, which brings enthusiasm to Baghdad Avenue every year when the New Year is near, proves that it knows no boundary to service with the ice rink it has been operating for two years.

Her sene yılbaşı heyecanı yaklaşırken Bağdat Caddesi’ne coşku getiren Suadiye Vakko, iki senedir açtığı bu pistiyle hizmette sınır tanımadığını kanıtlıyor.

resim-153627IQ

4. Metrocity Icessporto

Located in Levent Metrocity, Icessporto has been one of the most popular rinks of the city for a long time. This rink, which can welcome its guests in both winter and summer as it is an indoor one, stands out for its central location.

Levent Metrocity’de yer alan Icessporto uzun zamandıe şehrin en popüler pistlerinden bir tanesi. Kapalı olması sebebiyle yaz-kış misafirlerini ağırlayabilen pist, merkezi konumu sebebiyle öne çıkıyor.

o

5. Airport AVM Ice World

Located in Airport AVM that is extremely close to Atatürk Airport, the Ice World has been serving the winter sports lovers since 2008.

Atatürk Havalimanı’na son derece yakın bir konumda bulunan Airport AVM’de yer alan Buz Dünyası 2008’den beri kış sporlarını sevenlere hizmet veriyor.

ChOP0BnWUAAJOLO