MIdtown Hotel
2007 yılında hizmete giren Midtown Hotel’de, 80 Oda ve 24-110 kişi kapasiteli 4 adet toplantı salonu, Türk ve Dünya mutfaklarından örneklerin sunulduğu, mutfağında ödüllü aşçıların yemek yaptığı 1 restaurantı ve 1 café hizmet veriyor.
Haberdar Ol

Newsletter almak için kayıt olun

NEDEN MIDTOWN HOTEL?
0

Pearl in the Middle of Bosphorus: Maiden’s Tower

Posted 1 Kasım 2016 / By MidtownHotelBlog / Genel

About the Maiden’s Tower, famous traveler Evliya Çelebi says, “It is a four-cornered, high tower made artistically at sea at an arrow shooting distance from the land. It is exactly 80 (eighty) ells. Its surface area is two hundred feet. It has doors at the ground level at two sides.” The history of the Maiden’s Tower, which is located off Salacak coast and near the Anatolian side of the Bosphorus, goes back to the Byzantine period in 300 B.C.

Ünlü gezgin Evliya Çelebi Kız Kulesi hakkında: ” Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam 80 (seksen) arşındır. Sathı mesehası iki yüz adımdır. İki taraftan yerde kapısı vardır” der. Boğaz’ın Anadolu kıyısına yakın, Salacak açıklarında yer alan Kız Kulesi’nin tarihi Bizans dönemine, M.Ö. 300’lü yıllara kadar uzanmaktadır.

istanbul-kiz-kulesi

According to a popular legend, the Maiden’s Tower has been built by a king who loved his daughter very much to protect her. According to a prophecy, his daughter would reportedly be poisoned and killed by a snake in her eighteenth birthday, and thus, the king has thought that he could protect his daughter from snakes in this structure located in the middle of the sea. However, the king who brought his daughter a basket of fresh fruits for her eighteenth birthday did not know that a snake was hidden inside the basket. After all, the dark prophecy has come true, and the young princess has died in her father’s arms.

Halk arasında yayılan efsaneye göre, Kız Kulesi kızını çok seven bir hükümdar tarafından onu korumak için yaptırılmış. Bir kehanete göre kızı 18. yaş gününde bir yılan tarafından zehirlenerek öldürülecekmiş ve hükümdar kızını denizin ortasında yer alan bu yapıda yılanlardan koruyacağını düşünmüş. 18. yaş gününde kızına bir sepet taze meyve götüren hükümdar, sepetin içine bir yılanın saklandığını bilmiyormuş. Sonuç olarak kötü kehanet gerçekleşmiş ve genç prenses babasının kollarında can vermiş.

Kiz Kulesi Tarihi

Leaving aside the legends, the Maiden’s Tower has actually been used for long time to collect taxes from the ships passing through the Bosphorus. The Tower that had been used to defend the Anatolian Side thanks to its location in the Byzantine and Ottoman eras alike has also been used as a lighthouse to guide the ships passing through the Bosphorus for the same reason.

Efsaneleri bir kenara bırakırsak Kız Kulesi, aslında uzun süre Boğaz’dan geçen gemilerden vergi almak için kullanılmıştır. Konumu sebebiyle Bizans ve Osmanlı döneminde Anadolu Yakası’nı savunmak için de kullanılan Kule, yine aynı sebepten dolayı Boğaz’dan geçen gemiler için yol gösteren bir deniz feneridir.

In the present day, however, the Maiden’s Tower has been transformed into a stylish restaurant. In the Maiden’s Tower, to which you can reach through the boat excursions made from the Salacak coast a few times a day, you can view the magnificent view of the Bosphorus to your heart’s content, or take a journey to the depths of the history.

Günümüze gelindiğinde ise Kız Kulesi şık bir restorana dönüştürülmüştür. Salacak kıyısından gün içinde birkaç defa yapılan tekne seferleri ile ulaşabileceğiniz Kız Kulesi’nde Boğaz’ın görkemli manzarasını doya doya izleyebilir ya da tarihin derinliklerinde bir yolculuğa çıkabilirsiniz.