MIdtown Hotel
2007 yılında hizmete giren Midtown Hotel’de, 80 Oda ve 24-110 kişi kapasiteli 4 adet toplantı salonu, Türk ve Dünya mutfaklarından örneklerin sunulduğu, mutfağında ödüllü aşçıların yemek yaptığı 1 restaurantı ve 1 café hizmet veriyor.
Haberdar Ol

Newsletter almak için kayıt olun

NEDEN MIDTOWN HOTEL?
0

Midtown’da Al-Götür Hindi… / Takeaway Turkey in Midtown!

Posted 29 Aralık 2015 / By MidtownHotelBlog / Genel

o-THANKSGIVING-TURKEY-facebook

Yılbaşı hindinizi biz hazırlıyoruz!:)
Midtown Hotel’den hindi siparişlerinizi tek kişilik servisler halinde ya da kilo ile bütün olarak verebilirsiniz. Yanında iç pilav, karışık sebze, portakal dilimleri ve fırınlanmış ballı kestane eşliğinde pişirilen hindi için siparişinizi bir gün önceden vermeniz yeterli!

We are preparing your christmas turkey!:)
You can place your turkey orders at Midtown Hotel as single servings or whole by kilogram. All you have to do is place your order for the oven cooked turkey served with seasoned rice, mixed vegetables, orange slices and roasted chestnuts with honey a day in advance!

Al-Götür Hindi

Şefimiz

Türkiye’nin birçok önemli otelinde görev yapmış ve Türk Milli Takımını temsil eden ilk aşçılardan biri olan Executive Chef’i Ali Davut, 2007 yılında Midtown Hotel More Restaurant’da Executive Chef olarak görev yapmaya başlamıştır. Ali Davut mesleki hayatına 15 yaşında İstanbul Hacı Salih Lokantasında başlamış, sırası ile Taksim Divan Otel, Pera Palas Otel, Kadıköy Aden Otel, Maslak Mövenpick / Prenses Otel, Sait Halim Paşa Yalısı ve daha sonra Yurdışında Trinidad ve Tobago’da devam etmiştir. Chaine Des Rotisseurs üyesi olan Ali Davut, bugüne kadar katıldığı yurt içi ve yurtdışı yarışmalardan birçok ödül kazanmıştır. Usta şef yarattığı patentli yemeklerini Midtown Hotel More Restaurant misafirlerine sunmaktadır.

13546