MIdtown Hotel
2007 yılında hizmete giren Midtown Hotel’de, 80 Oda ve 24-110 kişi kapasiteli 4 adet toplantı salonu, Türk ve Dünya mutfaklarından örneklerin sunulduğu, mutfağında ödüllü aşçıların yemek yaptığı 1 restaurantı ve 1 café hizmet veriyor.
Haberdar Ol

Newsletter almak için kayıt olun

NEDEN MIDTOWN HOTEL?
0

Tarihi Miras; Dolmabahçe Sarayı

Posted 16 Kasım 2015 / By MidtownHotelBlog / Genel

Midtown Hotel’e yalnızca 1.5 km uzaklıkta olan Dolmabahçe Sarayı’nın süslü kapıları, sahilden görenleri hayran bırakan görkemli silueti, Osmanlı’nın son dönemindeki lüksün ve israfın sembolü oluşu ve elbette Atatürk’ün hayata gözünü yumduğu yer olarak tanıyoruz. Halbuki, Kabataş ile Beşiktaş arasındaki bu ihtişamlı abidenin Osmanlı ve Türkiye’nin tarihine ışık tutan, şimdilerde pek bilinmeyen özellikleri de var.
Dolmabahçe Sarayı’nın bugünkü yeri, 400 yıl önce Osmanlı Kaptan-ı Deryası’nın gemileri demirlediği bir koydu. 1614’te III. Ahmet’in talimatı ile dolduruldu. 1843 yılında ise, Sultan Abdülmecit tarafından “Beşiktaş Saray-ı Hümâyûnu” (Beşiktaş Büyük Sahil Sarayı) adıyla anılan ahşap yapının yerine görkemli bir saray inşası kararı alındı. 1856’da hizmete açılan sarayın mimarları Balyan Kalfa, Nikoğos Kalfa ve Evanis Kalfa… “Kristal Merdivenler” gibi bölümlerinin inşasında ise, İngiliz Mimar Smith Kalfa yer aldı. 19’uncu yüzyılda Boğaz girişinde bir “prestij” yapısı olarak inşa edilen saray, o dönemde kentin siluetini de değiştirdi. Yapılma amacı ise, Batı ülkelerle en azından “mimari” düzeyde rekabet etmekti. Mimarisinde Fransa’daki Versay, Elysee ve Viyana’daki Schönnbrun Sarayları’nın etkisi hissediliyor. Hiçbir Türk sarayında bulunmayan ihtişama sahip olan Dolmabahçe’nin duvar ve tavanları, ünlü Avrupalı ressamların tabloları ve tonlarca ağırlıktaki altın süslemelerle dekore edildi. Sarayın birçok yerinde meşhur Hereke ipek ve yün halılarına rastlanabiliyor.

03

Halit Ziya Uşaklıgil’in odası aynen korunuyor
      Şimdi “başkatip” (başmabeynci) adı verilen padişahın genel sekreteri ve hitabet dairesinin elemanları zemin katta Mabeyn-i Hümâyûn’a bağlı olarak çalışıyor. Burada bulunan en meşhur başkatiplerden biri de Sultan Reşat’ın başkatibi Halit Ziya Uşaklıgil. Odası bugün bile aynen korunuyor.

Saray’ın ‘Hazine kapısı’ Cumhurbaşkanı’na açılır
      Meclis-i Mebusan Caddesi’ne bakan saltanat kapısı, sarayın dört kapısından biri. Eskiden beri hep kapalı tutulurdu. Ancak padişah resmi günlerde giriş çıkış yapacağı veya mahiyeti ile çıkacağı zamanlar açılıyordu. Bugün de sadece devlet başkanı olan Cumhurbaşkanı’na açılıyor.

 

Rakamlarla Dolmabahçe
• Sarayın ana binası 17 bin metrekare…
• 2009’da sarayı 461 bini yabancı 818 bin kişi gezdi.
• Sarayda 285 oda, 43 salon, 82 koridor, 64 hol, 62 tuvalet, 6 büyük hamam, 9 adet özel banyo, 5 kiler ve 3 mutfak bulunuyor.
• En önemli özelliği simetrik bir planla inşa edilmesi. Deniz cephesindeki her objenin eşi, kara cephesinde de var.
• 33 yılda sadece iki kez Muayede Salonu’ndaki bayramlarda kullanıldı.
• Sarayı en uzun kullanan padişah, sekiz yılla 5’inci Mehmet Reşat. Diğer padişahlar ise, Abdülmecit ve Abdülaziz…
• Topkapı Sarayı’ndan sonra ikinci büyük saray.
• 19 Mart 1877’de Meşrutiyet burada ilan edildi. Harf İnkılabı seminerleri de burada düzenlendi.
• Dış cephesi mermerle kaplı ama taşıyıcı iskeleti ve sütunları ahşapla kaplı.

 

sarayi-yeniden-kesfedin-1758603