MIdtown Hotel
2007 yılında hizmete giren Midtown Hotel’de, 80 Oda ve 24-110 kişi kapasiteli 4 adet toplantı salonu, Türk ve Dünya mutfaklarından örneklerin sunulduğu, mutfağında ödüllü aşçıların yemek yaptığı 1 restaurantı ve 1 café hizmet veriyor.
Haberdar Ol

Newsletter almak için kayıt olun

NEDEN MIDTOWN HOTEL?
0

5 Finest Things to do in Istanbul

Posted 9 Haziran 2018 / By MidtownHotelBlog / Genel

Istanbul which is one of the most beautiful cities of the world owes its fascination to its unique sites, those living in it and of course the things that can be done in it. In this article, we have listed 5 of the finest things to do in Istanbul before the summer heat presses hard. Undoubtedly, a distinct beauty is hidden in every corner of Istanbul, but be sure that you will meet a completely different Istanbul when you do these 5 fine things.

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, büyüleyiciliğini içindeki eşsiz mekanlara, oralarda yaşayanlara ve tabii ki yapılanlara borçlu. Biz yaz sıcakları bastırmadan, İstanbul’da yapılabilecek en güzel 5 şeyi sıraladık bu yazımızda. Şüphesiz İstanbul’un her köşesi başka bir güzellik saklıyor ama bunları yapınca emin olun bambaşka bir İstanbul ile tanışacaksınız.

6_marti

Throw bagels to the seagulls from the ferry

Throw bagels to the seagulls while crossing from Uskudar to Eminonu or from Besiktas to Kadikoy by ferry. Have one bagel for you and one for the beautiful birds of the city. They will sometimes even fight each other to get the bagel that you have thrown, sometimes they will approach you and get the food out of your hands…

Vapurdan martılara simit atın

Üsküdar’dan Eminönü’ne ya da Beşiktaş’tan Kadıköy’e vapurla geçerken martılara simit atın. Bir simit kendinize alın bir simit de şehrin güzel kuşlarına. Kimi zaman sizin attığınız simit için kavga edecekler; kimi zaman ise gelip elinizden yiyecekler simitleri…

6_sincap

Feed the squirrels in Yildiz Park

Istanbul is a city where not only cats and flab and grumpy dogs strolling around like the masters of the city but also other animals live. Squirrels are one of those animals. Those who cannot conceive seeing a squirrel just in the city center should immediately go to Yildiz Park. After taking a good walk in the park, take care to feed the squirrels you will see while drinking your tea during the break that you take in one of the kiosks spread all over the park.

Yıldız Parkı’nda sincap besleyin

İstanbul sadece şehrin efendisi gibi dolaşan kediler ve şişman huysuz köpeklerin değil başka hayvanların da yaşadığı bir kent. Sincaplar da onlardan. Şehrin göbeğinde ne sincabı diyecek olanlar hemen Yıldız Parkı’na gitsin, doyasıya yürüyüp parkın içine dağılmış köşklerde birer çay molası verirken karşınıza çıkan sincapları beslemeyi de sakın ihmal etmeyin.

6_masumiyet

Visit the Museum of Innocence in Cukurcuma

Hasn’t the time come for showing the interest to Cukurcuma, the rising value of Istanbul, that it deserves with its antique shops, old but restored houses, cafes and art galleries. Breath its Bohemian atmosphere and stroll around its streets pounded by cats, sip your coffee in the 3rd generation cafes… Then visit the museum created by Orhan Pamuk, Nobel Prize winner and our source of pride, with inspiration from his book Museum of Innocence.

Çukurcuma’da Masumiyet Müzesi’ni gezin

Antikacı dükkanları, eski ama restore edilmiş evleri, cafeleri ve sanat galeri ile İstanbul’un yeni yükselen değeri Çukurcuma’ya hakettiği ilgiyi gösterme zamanı gelmedi mi? Bohem havasını soluyarak kedilerin arşınladığı sokakları dolaşın, 3. Nesil Kahvelerde kahvenizi yudumlayın… Sonra Nobel ödüllü gururumuz Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi kitabından yarattığı müzeyi gezin.

 6_burgaz

Watch the sunset in Burgazada

Prince Islands are the princes of Istanbul. A distinct beauty is hidden in each of them. They wrap themselves up in a distinct beauty in every season. Get on the ferry going to the Prince Islands this weekend, and get off the ferry in Burgazada… Walk towards Kalpazankaya and watch the magnificient sunset there.

Burgazada’da güneş batışını seyredin

İstanbul’un prensleridir Adalar. Her birinde ayrı bir güzellik gizlidir. Her mevsim başka bir şekilde güzelliğe bürünürler. Bu hafta sonu Adalar vapuruna atlayın, Burgazada’da inin… Kalpazankaya’ya doğru yürüyün ve o muhteşem gün batımını bir de burada izleyin.

6_midtown

Spend the night in Midtown Hotel

Midtown Hotel located in Talimhane region of Taksim, which is one of the most central districts of Istanbul, is at a walking distance from the cultural, entertainment and shopping centers and it is at your disposal with 53 Deluxe rooms, 6 Deluxe rooms with Bosphorus view, 7 Corner Suite rooms and 14 Greenworks rooms which present you the comfort of your home in the center of Istanbul.

Geceyi Midtown Hotel’de geçirin

İstanbul’un en merkezi noktalarından Taksim’in Talimhane bölgesinde bulunan Midtown Hotel, kültür, eğlence ve alışveriş merkezlerine yürüme mesafesinde. Üstelik İstanbul’un kalbinde, evinizdeki rahatlığı bulabileceğiniz 53 Deluxe oda, Boğaz manzaralı 6 Deluxe oda, 7 Köşe Süit odası ve 14 Greenworks odası ile hizmetinize hazır.