MIdtown Hotel
2007 yılında hizmete giren Midtown Hotel’de, 80 Oda ve 24-110 kişi kapasiteli 4 adet toplantı salonu, Türk ve Dünya mutfaklarından örneklerin sunulduğu, mutfağında ödüllü aşçıların yemek yaptığı 1 restaurantı ve 1 café hizmet veriyor.
Haberdar Ol

Newsletter almak için kayıt olun

NEDEN MIDTOWN HOTEL?
0

Don’t think there wouldn’t be a Second Hand Festival!

Posted 2 Haziran 2018 / By MidtownHotelBlog / Genel

You may think the second hand is a concept related to cars only. However, in our day when consumption has gone wild, the second hand objects create a brand new experience. In this article, we will tell you about the Second Hand Festival which will be organized for the 10th time in Istanbul this year.

Second hand is an approach based on re-using what is available. The Second Hand Festival to be organized for the 10th time in Istanbul this year is based on the slogan “Don’t throw away, re-use. Decrease consumption… Be happy!”

The two-day festival, which was participated by tens of thousands of people in the previous years, is going to take place in Uskumruköy Quarter in Kilyos on the dates of June 2-3, Saturday and Sunday.

During the festival, which will take place in an area surrounded by forest with free-of-charge entry, it is targeted to create awareness by drawing attention to consumption through the booths allocated to antiques, designer products and charities as well as the second hand objects.

Who knows, maybe you too will go to Kilyos this weekend and enjoy the Second Hand Festival.

ikinci_el

Siz belki ikinci elin otomobil ile ilgili bir kavram olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak tüketimin çılgınlığa döndüğü günümüzde ikinci el eşyalar bambaşka bir deneyim yaratıyorlar. Bu yazımızda İstanbul’da bu yıl 10. kez gerçekleşecek olan İkinci El Festivali’nden söz edeceğiz.

İkinci el var olanın yeniden değerlendirilmesi ilkesine dayanan bir yaklaşım. İstanbul’da bu yıl 10. kez gerçekleşecek olan İkinci El Festivali’de “atma, değerlendir. Tüketimi azalt… Mutlu ol!” sloganı ile yola çıkıyor.

Geçtiğimiz yıllarda on binlerce kişinin katılımıyla renklenen iki günlük festival bu sene 2-3 Haziran Cumartesi ve Pazar günü Kilyos’da Uskumruköy Mahallesinde gerçekleşecek.

Ormanla çevrili alanda, girişlerin ücretsiz olduğu festival, ikinci elin yanı sıra, antikacılar, tasarım ürünleri ve yardım kuruluşları standları ile tüketime dikkat çekerek farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Kim bilir belki siz de bu hafta sonu Kilyos’a gider, İkinci El Festivali’nin tadını çıkartırsınız.