MIdtown Hotel
2007 yılında hizmete giren Midtown Hotel’de, 80 Oda ve 24-110 kişi kapasiteli 4 adet toplantı salonu, Türk ve Dünya mutfaklarından örneklerin sunulduğu, mutfağında ödüllü aşçıların yemek yaptığı 1 restaurantı ve 1 café hizmet veriyor.
Haberdar Ol

Newsletter almak için kayıt olun

NEDEN MIDTOWN HOTEL?
0

An art of glass against evil eyes: Evil Eye Amulet

Posted 1 Haziran 2018 / By MidtownHotelBlog / Genel

Now you can see the Evil Eye Amulet not only when you come to Istanbul, but everywhere in the world. For instance, Kim Kardashian has been photographed many times while wearing jewelery with evil eye amulet… And the fashion model Gigi Hadid has announced that she will start the production of “Eye” themed shoe models. What makes the Evil Eye Amulet this much interesting? In this article, we will tell you about Evil Eye and Evil Eye Amulet.

Artık sadece İstanbul’a geldiğinizde değil dünyanın her yerinde rastlayabilirsiniz Nazar Boncuğuna. Kim Kardashian birçok kez nazar boncuklu takılarıyla görüntülendi mesela… Ya da manken Gigi Hadid de “Göz” temalı ayakkabı modelleri üreteceğini duyurdu. Peki nedir Nazar Boncuğunu bu kadar ilgi çekici kılan şey? Bu yazımızda sizlere Nazar ve Nazar Boncuğundan söz edeceğiz.

nazar bonucuğu amulet

 

Do you know the meaning of the blue glass beads that you see everywhere you go to in Istanbul? In Turkish, “evil eye” means the “striking and malignant force in the glances of a person, which is believed to give harm to persons, especially children, pets, houses, properties and even objects.” Therefore, it has been a widespread tradition to put Evil Eye Amulet on the newborns and to give Evil Eye Amulet as a gift.

İstanbul’da her gittiğiniz yerde karşınıza çıkan bu cam boncuklarının anlamını biliyor musunuz? Türkçede Nazar, “kem göz” anlamına gelir ve “İnsanlara, özellikle çocuklara, evcil hayvanlara, eve, mala mülke, hatta cansız nesnelere de zarar verdiğine inanılan bakıştaki çarpıcı ve öldürücü güç” olarak yorumlanır. O yüzden yeni doğan çocuklara Nazar Boncuğu takmak, hediye olarak Nazar Boncuğu almak çok yaygın bir gelenek olmuştur.

nazar bonucuğu amulet

Today, celebrities like Rihanna, Shakira, Naomi Campbell, Kim Kardashian and Gigi Hadid have made Evil Eye Amulet fashionable all over the world. However, evil eye is not a custom only seen in the Turkish tradition. Powerful talismans protecting against the evil have existed in many cultures and religious beliefs throughout the history. It is known that the Evil Eye Amulet which has been used for 3000 years in Anatolia had in fact come from the Ancient Egyptian culture.

Bugün Rihanna, Shakira, Naomi Campbell, Kim Kardashian ya da Gigi Hadid gibi ünlüler Nazar Boncuğunu tüm dünyada moda yaptılar. Ancak Nazar ya da kem göz sadece Türk geleneklerinde rastlanılan bir adet değil. Tarih boyunca, pek çok kültürde ve dinsel inançta, kötülükleri savan güçlü tılsımlar var olmuştur. Anadolu coğrafyasında 3000 yıldır kullanılmakta olan nazar boncuğunun aslında Antik Mısır kültüründen geldiği biliniyor.

nazar bonucuğu amulet

The round shape of the Evil Eye Amulet, which is shaped by the perfect harmony of the various tones of blue, white and sometimes yellow, also has a meaning. Evil Eye Amulet is actually made in the shape of an eye in order to protect against the evil eyes. As its intended purpose is to eliminate the effects of negative energy, it also brings along a religious meaning. Therefore, it is not surprising to see the Evil Eye Amulet along with prayers, icons, hand symbols called hamsa, horseshoes and brooms.

Mavinin çeşitli tonları, beyaz ve kimi zaman da sarı rengin eşsiz uyumu ile biçimlenen Nazar Boncuklarının yuvarlak şeklinde olması da ayrı bir anlam taşıyor tabi ki. Nazar Boncuğu kem gözleri engellemesi için göz şeklinde yapılıyor aslında. Kullanım amacı negatif enerjinin etkilerini ortadan kaldırmak olunca dinsel bir anlam da beraberinde geliyor. Bu yüzden Nazar Boncuklarını bugün dualar, ikonalar, hamse de denilen el sembolleri, at nalları ve süpürgelerle birlikte görmeniz hiç şaşırtıcı değil.

nazar bonucuğu amulet

Today, Evil Eye Amulets, these attractive blue glass beads, are part of our daily lives, regardless of whether they are used for belief, as a tradition or as an ornament… You can also buy Evil Eye Amulets for yourself and your loved ones as a souvenir when you come to Istanbul.

Günümüzde ister inanç, ister gelenek, isterse süs eşyası olarak kullanılıyor olsun Nazar Boncuğu dikkat çeken mavi cam küreler olarak günlük yaşamın içinde yer alıyorlar… Siz de İstanbul’a geldiğinizde hem kendinize, hem de hatıra olarak sevdiklerinize armağan etmek için Nazar Boncuğu alabilirsiniz.