MIdtown Hotel
2007 yılında hizmete giren Midtown Hotel’de, 80 Oda ve 24-110 kişi kapasiteli 4 adet toplantı salonu, Türk ve Dünya mutfaklarından örneklerin sunulduğu, mutfağında ödüllü aşçıların yemek yaptığı 1 restaurantı ve 1 café hizmet veriyor.
Haberdar Ol

Newsletter almak için kayıt olun

NEDEN MIDTOWN HOTEL?
0

ISTANBUL IS DIFFERENTLY BEAUTIFUL IN RAMADAN!

Posted 28 Mayıs 2018 / By MidtownHotelBlog / Genel

Leaving her mark in the world history, Istanbul is decorated with beauties special to her in each season of the year. And she becomes still more beautiful in Ramadan, which is more valuable than all the other months for the Islamic world. In this article, we will tell you about the sights to see and things to do in Istanbul especially in Ramadan. For those who would like to visit sacred places in the city, join colorful events, discover the cultural riches of Istanbul in short, we have selected 3 different places to visit in Ramadan from all corners of this legendary city!

Dünya tarihine damga vuran İstanbul, yılın her mevsimi kendine has güzelliklerle donanıyor. İslam dünyası için tüm aylardan daha değerli Ramazan ayında ise bir kat daha güzelleşiyor. Bu yazıda sizlere İstanbul’da özellikle Ramazan’da görülmesi ve yapılması gerekenlerden söz edeceğiz. Şehirdeki kutsal mekanları ziyaret etmek, birbirinden renkli etkinliklere katılmak, kısaca İstanbul’un kültürel zenginliklerini keşfe çıkmak isteyenler için bu efsanevi şehrin dört bir yanından Ramazan’da gezilebilecek 3 farklı mekanı seçtik!

EYUP SULTAN

Eyüp Sultan Camii

Eyup Sultan Cemetery and Mosque, which also gives its name to a district of Istanbul on the coast of the Golden Horn, host numerous visitors all year round. Visiting Eyup is especially one of the constants of Ramadan.

Our most important recommendation to those who visit Eyup is to reserve one full day to this place. Because Eyup Sultan, where each moment is full of a different delight, provides you with the opportunity to come at night and have sahur meal until the abstinence time, perform the morning prayer with the community there after the abstinence time, watch the unique panorama of the Golden Horn from Pierre Loti Hill, named after the famous French novelist Pierre Loti who spent time and wrote his novels there while he lived in Turkey, visit the tomb of Abu Ayyub al-Ansari, and then break your fast, and perform the tarawih prayer in this historical mosque.

İstanbul’un Haliç kıyısında bir ilçeye de ismini veren Eyüp Sultan Kabristanı ve Camii, tüm yıl boyunca çok sayıda kişiyi misafir eder. Ancak Ramazan ayının değişmezlerinden biri Eyüp’e gitmektir.

Eyüp’e gelenlere en önemli tavsiyemiz, bir günü buraya ayırmanız. Zira her anı ayrı bir zevk ile dolu olan Eyüp Sultan’da; gece gelip imsak vaktine kadar sahurunuzu yapabilir, imsaktan sonra sabah namazınızı buradaki cemaat ile kılabilir, ünlü Fransız yazar Piyer Loti’nin Türkiye’de yaşadığı sırada zaman geçirdiği, romanlarını yazdığı ve bugün kendi adını taşıyan tepeye çıkıp Haliç’in eşsiz panoramasını izleyebilir, Eby Eyyüp El Ensari’nin türbesini ziyaret edebilir, sonrasında iftarınızı yapıp teravih namazınızı bu tarihi camide kılabilirsiniz.

TOPKAPI PALACE

Topkapı Sarayı

Topkapı Palace, from where the Ottoman sultans ruled the empire expanding over three continents after 1453, attains a unique richness with the Islamic Sacred Relics exhibited during the Ramadan month. In the Privy Chamber at the center of the Palace, numerous items named the Sacred Relics are open to visit only during the Ramadan month. The Sacred Relics include items belonging to the Prophet of Islam Hz. Muhammad, his companions, and some other prophets. Those who would like to see the hair from the Prophet’s beard, his footprint, a piece from his tooth, soil from his grave, his swords and other items, can visit the Privy Chamber during the Ramadan month.

Osmanlı sultanlarının 1453’den sonra üç kıtaya yayılan imparatorluğu yönettikleri Topkapı Sarayı Ramazan ayında sergilenen Kutsal Emanetlerle bambaşka bir zenginliğe kavuşuyor. Saray’ın kalbindeki Has Oda’da, Emanat-i Mübareke yani Kutsal Emanetler diye anılan çok sayıda eşya sadece Ramazan’da ziyetetçilere açılır. Kutsal Emanetler’de, İslam Peygamberi Hz. Muhammed’e, dostlarına ve bazı başka peygamberlere ait eşyalar bulunur. Peygamberin sakalı, ayak izi, dişinin parçası, kabir toprağı, kılıçları ve başka eşyalarını görmek isteyenler Ramazan ayında Has Oda’yı ziyaret edebilirler.

BEYLERBEYİ HAMİD-İ EVVEL MOSQUE

Beylerbeyi Hamid-i Evvel Cami

Beylerbeyi, one of the most beautiful districts of the Bosphorus, includes a 240-year old mosque on its coast. Hamid-i Evvel Mosque, named after Sultan Abdul Hamid I who had this uniquely beautiful mosque built for his mother Rabia Hatun, is one of the mosques carrying on the spirit of Ramadan. Hamid-i Evvel Mosque, where both the Bosphorus winds and the sunshine bundle you up due to being located on the coast, is also one of the unique places the TV channels prefer to shoot their Ramadan programs.

Boğaz’ın en güzel semtlerinden biri olan Beylerbeyi, sahilinde 240 yıllık bir de camiyi barındırır. Bu az bulunur güzellikteki ibadethaneyi Annesi Rabia Hatun için yaptıran Padişah I. Abdülhamid’in adını taşıyan Hamid-i Evvel Camii Ramazan ruhunu yaşatan camilerdendir. Sahilde bulunduğu için hem boğaz rüzgarlarının hem de güneş ışığının sizi sarıp sarmaladığı Hamid-i Evvel Camii televizyon kanallarının da Ramazan programlarını yapmak için seçtiği benzersiz mekanlardan biri.