MIdtown Hotel
2007 yılında hizmete giren Midtown Hotel’de, 80 Oda ve 24-110 kişi kapasiteli 4 adet toplantı salonu, Türk ve Dünya mutfaklarından örneklerin sunulduğu, mutfağında ödüllü aşçıların yemek yaptığı 1 restaurantı ve 1 café hizmet veriyor.
Haberdar Ol

Newsletter almak için kayıt olun

NEDEN MIDTOWN HOTEL?
0

A DROP OF PLEASURE: TURKISH COFFEE

Posted 24 Mayıs 2018 / By MidtownHotelBlog / Genel

Wherever you go in the world, you can drink various coffees in many ways – some are just the same as each other and some are very different. However, just one of them is totally different from all the others in roasting and grinding of the coffee beans as well as cooking and presentation of the coffee itself; it is a long and pleasant ceremony…

Your guess is correct. In this article, we will tell you about Turkish Coffee, which was included in the “Intangible Cultural Heritage” list of UNESCO in 2013.

Dünyanın neresine giderseniz gidin, kimi birbirinin aynı, kimi diğerlerinden çok farklı pek çok şekilde kahve içebilirsiniz. Ancak bunlardan birisi var ki kahve çekirdeklerinin kavrulması, çekilmesi, pişirilmesi ve sunumuyla hepsinden farklı; uzun ve keyifli bir seremoni…

Tahmininiz doğru. Bu yazımızda sizlere 2013 yılında UNESCO’nun “Somut Olmayan Kültürel Miras” listesine de giren Türk Kahvesinden söz edeceğiz.

turkish coffee

For the last 500 years, Turkish Coffee has been an integral part of the cultural past and social history for Turks. Coffee, with which the people living in this country became acquainted in the 16th century, has found a place for itself in the meetings of friends, played the leading role in the hosting of guests, and become one of the most important images of the social life and even the literature in the course of time.

Son 500 yıldır, Türk Kahvesi, Türkler için kültürel geçmişin, sosyal tarihin ayrılmaz bir parçası. Bu topraklarda yaşayanların 16. yüzyılda tanıştığı kahve, aradan geçen yıllarda dost meclislerinde kendisine yer buldu, konukların ağırlanmasında başrolü oynadı, sosyal hayatın ve hatta edebiyatın önemli imgelerinden biri halini aldı.

turkish coffee2

Fried dishes, olive oil dishes, savory pastries, stuffed vegetables, rice… No taste drunk after those heavy meals special to Turkish cuisine can replace Turkish Coffee. Coffee is not just a means to joyful conversations, but also a pleasant taste easing the stomach, driving the sleep away and soothing the body simultaneously.

Kızartmalar, zeytinyağlılar, börekler, dolmalar, pilavlar… Türk mutfağının kendine has ağır yemeklerinden sonra içilen hiçbir tat Türk Kahvesi’nin yerini doldurmaz. Kahve sadece keyifli sohbetler için bir aracı değil, mideyi rahatlatacak bir tat, hem uykuyu gideren hem de bünyeyi yatıştıran keyifli bir lezzettir.

turkish coffee3

Coffee, which had come to Istanbul from Yemen, was being cooked painstakingly and served to the Sultan in the magnificent halls of Topkapi Palace by a team of 40 coffee masters who were permanent staff of the palace. Naturally, a coffee outbreak, so to speak, had started not only in the Palace and mansions but in the entire city thanks to the coffee houses the first one of which was opened in Tahtakale in 1554.

İstanbul’a Yemen’den gelen kahve, Topkapı Sarayı’nın ihtişamlı salonlarında, 40 kişilik kadrolu kahve ustaları tarafından özenle pişirilip Sultan’a servis ediliyordu. Tabi sadece Saray’da, konaklarda değil ilki 1554 yılında Tahtakale’de açılan kahvehaneler sayesinde tüm şehirde deyim yerindeyse bir kahve salgını başlamıştı.

turkish coffee4

If Europe has plenty of coffee shops today, the world owes this to the Ottoman Empire. The Ottoman Army, which was defeated and retreated following the second siege of Vienna, left its sacks of coffee stock there, and thus the Europeans met coffee in 1683.

Bugün Avrupa’da pek çok kahve dükkanı varsa, dünya bunu da Osmanlı’ya borçlu. Viyana’nın ikinci kez kuşatmasının ardından da bozguna uğrayıp geri çekilen Osmanlı Ordusu, yanında taşıdığı çuvallarla kahve stoğunu da orada bırakmış böylece Avrupalılar 1683’de kahve ile tanışacaktı.

turkish coffee5

Almost a panacea thanks to its caffeine and other ingredients, Turkish Coffee plays an important role in reinforcing the intellectual activities, driving the sleepiness away, improving the social aspects, decreasing the hypertension, mitigating the depression, reinforcing the bones, and accelerating metabolism.

İçerdiği kafein ve bileşenlerle neredeyse her derde deva olan Türk kahvesi; zihinsel aktiviteleri güçlendirmede, uyanık kalmayı sağlamada, sosyal yönü geliştirmede, yüksek tansiyonu azaltmada, depresyona karşı etkide, kemiklerin güçlenmesinde ve metabolizmayı hızlandırmada önemli bir role sahiptir.

turkish coffee6

If you ask what is the peculiarity of Turkish Coffee that is so much useful… According to the experts, it is necessary to pay attention to the following points to cook a good Turkish Coffee: First of all, you must have freshly ground coffee. The best way to achieve this is to grind the roasted coffee beans you bought yourself just before cooking a coffee… Secondly, copper coffee pot and porcelain coffee cup are sine qua non to savor the real taste of coffee… The third point is the water you use to cook coffee. For a good Turkish Coffee, never use tap water, use only and absolutely drinking water. The rest is your skill you will display while cooking the coffee.

In the meantime, let’s add it … The cafe in Midtown Hotel’s lounge is one of the most enjoyable getaway points in Istanbul with its light and comfortable atmosphere where you can take a day’s tiredness with a traditional cup of Turkish tea.

Peki bu kadar faydalı olan Türk kahvesinin özelliği nedir derseniz… İyi bir Türk Kahvesi yapmak için şunlara dikkat etmek gerekiyor uzmanlara göre: Öncelikle kahveniz taze olmalı. Bunun en iyi yolu kavrulmuş çekirdek halinde aldığınız kahveyi pişirmeden önce kendinizin öğütmesi… İkinci olarak bakır cezve ve porselen bir bardak kahvenin tadını almak için şart… Üçüncüsü ise kahveyi pişirdiğiniz su. Asla musluktan koymamalı, mutlaka içme suyu kullanılmalı iyi bir Türk kahvesi için. Gerisi sizin kahveyi pişirirken göstereceğiniz hünere kalmış.

Bu arada, unutmadan ekleyelim… Midtown Hotel’in lounge’ında yer alan cafemiz, geleneksel bir fincan Türk kahvesini içerek günün yorgunluğunu atabileceğiniz aydınlık ve rahat atmosferi ile İstanbul’un en keyifli kaçış noktalarından biri.